Forum Spóldzielnia Mieszkaniowa "Przy Metrze" Strona Główna Spóldzielnia Mieszkaniowa "Przy Metrze"
Niezależne forum mieszkańców Spóldzielni Przy Metrze
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Posiedzenie 15.06.2015
Idź do strony Poprzedni  1, 2
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Spóldzielnia Mieszkaniowa "Przy Metrze" Strona Główna -> Nowa Rada Nadzorcza
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
NEO
Dołączył: 23 Maj 2010
Posty: 1769
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 10 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 16:24, 20 Wrz 2015    Temat postu:

Racja racją, ale o ileż życie byłoby łatwiejsze, gdyby szanowni interlokutorzy stosowali zamiast wysokiego C, zrównoważony ton po prostu zwracający uwagę, że być może RN umknęły takie detale i żeby się sprawdziła i ewentualnie poprawiła.
Wtedy ja z przyjemnością mogłabym zajrzeć w dokumenty i prześledzić czy to w toku dyskusji, przy wielokrotnej modyfikacji, coś umknęło w czasie procedowania, czy też dział organizacyjno-prawny czegoś nie dopilnował.

Zwracam uwagę, że od roku RN narzuciła szybkie tempo przy regulaminach. Zmieniane są praktycznie wszystkie. Regulamin rozliczania co jest najbardziej skomplikowany (oraz GZL), a przygotowanie do niego to były liczne analizy i gwałtowna dyskusja między członkami RN oraz członkami RN i zarządem. Efektem jest regulamin oparty na wieloletnim doświadczeniu niektórych członków oraz analizie prezesa Pykały, wraz z jego propozycją rozwiązania problemów.

Odnośnie ISTy, przecież było.
Miało nie być ISTY, a jak doszło do konkursu, zaoferowała najlepsze warunki, najlepsze rozeznanie i serwis. I nawet najbardziej krytyczni członkowie RN nie mogli odmówić, że negocjacje prowadzone przez prezesa Pykałę, były bardzo dla spółdzielni korzystne. Wystarczy porównać warunki umowy poprzedniej, oferty konkurencji z efektem, czyli aktualną umową z ISTą. Każdy może zapoznać się z nimi.

Po prostu świat zza szyby przeciętnego członka wygląda inaczej niż z bliska.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KAT
Dołączył: 17 Wrz 2012
Posty: 2786
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 21:49, 20 Wrz 2015    Temat postu:

Zmiany, zmiany, zmiany...

Powiem szczerze, że nie spodziewałem się, że w ciągu zaledwie trzech lat
będzie możliwe przeprowadzenie tak gruntownych zmian w naszej SM.
Tym bardziej, że trzy lata temu SM "Przy Metrze" była prawie bankrutem.
A poza tym, silna grupa pod "kamarylowym wezwaniem" wraz z licznymi
pożytecznymi idiotami robiła wszystko, żeby storpedować działania
nowych władz, nie cofając się przed niczym, rzucając nawet
na szalę bankructwo naszej SM. Ohyda!

W innym miejscu w żartobliwej konwencji napisałem, że może jest
"za dużo" tych prac remontowych. Ale zdaje się to dotyczyć nie tylko prac
remontowych, lecz i innych zmian. No i wykrakałem! Wygląda na to,
że nie wszyscy za tymi zmianami nadążają, a niektórym stają one wciąż
kością w gardle.


KAT

PS Liczyłem na to, że przy sprzyjających okolicznościach przeprowadzone
już w naszej SM zmiany zajmą co najmniej 5-6 lat.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez KAT dnia Nie 21:52, 20 Wrz 2015, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
KAT
Dołączył: 17 Wrz 2012
Posty: 2786
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 6:56, 21 Wrz 2015    Temat postu:

Grubsza skóra władzy


Władza musi mieć grubszą skórę. A cóż dopiero na takim otwartym forum
jak to właśnie. Tym niemniej nie jest tak, że na kimś kto jak NEO
wyjaśnia tutaj w dobrej wierze i otwarcie działania spółdzielczej władzy
(nieskorumpowanej władzy) można bezkarnie jeździć, ile się chce i jak
się chce.

Myślę, że niektórzy blogerzy mylą wolność z anarchią i bezhołowiem.
Czy pomimo tego jest możliwa cywilizowana debata prowadzona
oczywiście dla dobra naszej, jakże nam drogiej SM?


KAT

PS Na dobry początek warto wyrzucić z domu TV.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Wojtalewicz Marek
Dołączył: 10 Lip 2012
Posty: 3
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 20:49, 23 Wrz 2015    Temat postu:

Do maks126

Chcę odnieść się do Twoich uwag, chociaż z zasady nie odnoszę się już do wpisów na tym forum, mimo tego , że byłem kilka lat temu jego pomysłodawcą i założycielem.
Postanowiłem tak, ze względu na zbyt emocjonalny charakter znacznej ilości wpisów na tym forum. W moim odczuciu wpisów śmietnikowych i zwykłych pyskówek.
Odniosę się jednak do niektórych zagadnień z Twojego wpisu z 14.09. (głównie dot. rozliczenia ciepła, bo to wzbudza najwięcej emocji i kontrowersji wśród mieszkańców, o czym świadczy rekordowa liczba wejść na post z tego posiedzenia).

Na początek chciałbym Ci podziękować za uwagi, pomogą one w poprawie pracy rady nadzorczej.
Chciałbym też wyrazić żal, że nie chcesz kandydować do rady, gdyż mało jest ludzi, którzy zadają sobie trud dociekliwego analizowania dokumentów – gdy dochodziło na posiedzeniach do opracowywania regulaminów, uczestniczący w posiedzeniu byli Przedstawiciele z reguły znikali. A obecni członkowie RN też są ludźmi i jakieś rzeczy mogą nam umknąć.


Problem z członkostwem jest prosty do załatwienia, natomiast dziwi mnie argument braku czasu. Przecież w swoich wpisach stwierdzasz, że praca w radzie jest lekka, łatwa i przyjemna, a członkowie rady za jedno posiedzenie pobierają duże pieniądze. Więc praca w radzie nie powinna być dla ciebie zbyt dużym obciążeniem. My odchodzimy za niecały rok i dobrze by było, gdyby do nowej rady weszli ludzie rozsądni i pracowici.
A zgodnie z ustawą o SM, 4 osoby z dotychczasowej RN nie mogą już kandydować.

Tyle wstępu.


Najpierw wyjaśnię sprawę zbyt długiego, jak twierdzisz, okresu rozliczania przez ISTĘ.
Rozliczeniowe dane od dostawcy ciepła spływają nieraz do końca pierwszego kwartału, bez tych danych nie ma mowy o jakimkolwiek rozliczeniu. Po opracowaniu przez spółdzielnię koszty ciepła dla poszczególnych budynków natychmiast przekazywane są ISCIE, by rozdzieliła koszty na poszczególnych użytkowników. Mają na to miesiąc czasu. Po dostarczeniu wydruków spółdzielnia je analizuje i musi je zakopertować – wymagania GIODO. To też zajmuje czas. W tym roku rozliczenie wykonane zostało na podstawie nowych zasad i opracowane zostało na podstawie 2 odczytów. W takich sytuacjach zawsze znajdą się jakieś błędy, które na szczęście wykrył p. Klitenik tuż przed rozesłaniem rozliczeń do użytkowników – rozliczenie przedstawione zostało na mogących wprowadzić w błąd formularzach nieodpowiadających naszemu regulaminowi, brakowało istotnych wyjaśnień zmniejszających tradycyjną już podejrzliwość w stosunku do rozliczeń ciepła. Ponadto informacje zawarte na drugiej stronie rozliczenia były nieaktualne – mówiły np. o podzielnikach wyparkowych.
Dlatego rada 28 maja podjęła decyzję o wstrzymaniu wysyłki i przesunięciu terminu rozliczenia. Powtarzam – to rada zgodnie ze swoimi kompetencjami podjęła na wniosek zarządu taką decyzję i zobowiązała zarząd do jej wykonania. I nie ma w tym nic kuriozalnego. Ta decyzja dla pewności potwierdzona została uchwałą z 15 czerwca. Co ciekawe, niektórzy prawnicy twierdzą, że każda decyzję rady należy traktować jako uchwałę
Twierdzisz, że w Regulaminie ciepła (tak będę nazywał w uproszczeniu) nie ma zapisu zezwalającego radzie na odstępstwa. Taki zapis jest w par. 10. ust. 3. Regulaminu ciepła i mówi, że w przypadkach nieuregulowanych w regulaminie mają zastosowanie m. in. regulacje wewnątrzspółdzielcze.
Par. 67. ust. 4. Statutu SM mówi o tym, że rada może zmieniać regulaminy.

Zgoda, w podstawie prawnej do uchwały z 15 czerwca zabrakło powołania się na ten paragraf.

A teraz, co to znaczy odstępstwo? To po prostu krótkoterminowa zmiana!, która nie powoduje konieczności uchwalania nowego regulaminu, by potem , po ustaniu przyczyny odstępstwa, ponownie uchwalać nowy regulamin o treści jak sprzed odstępstwa.

Piszesz, że mogłem zwołać w trybie pilnym posiedzenie rady. Nie mogłem zwołać w trybie pilnym posiedzenia, gdyż jak zauważysz w protokole posiedzenia z 28 maja, na posiedzeniu nie było z przyczyn zdrowotnych i służbowych dwóch członków rady. Tryb pilny wymaga obecności wszystkich członków rady. W przeciwnym razie obowiązuje tryb zwyczajny. Dlatego rada na tym posiedzeniu podjęła wykpiwaną przez ciebie decyzję. I dobrze, że podjęła, bo jej brak spowodowałby ogromne zamieszanie i setki odwołań od zdezorientowanych użytkowników.

Piszesz, ze w regulaminie nie ma terminu przekazania rozliczenia. Znajdziesz go w par.7 ust.1. Regulaminu ciepła – 31 maja po zakończeniu okresu rozliczeniowego, czyli dla ostatniego rozliczenia 31 maja 2015.

Zgadzam się, że w termin wejścia w życie uchwały 183 byłby lepszy w zaproponowanej przez Ciebie formie, chociaż z drugiej strony do czasu podjęcia uchwały obowiązywała decyzja rady z 28 maja.

Masz całkowitą rację, że zgodnie z regulacjami spółdzielni rozliczenie zużycia zimnej i ciepłej wody powinno zostać dokonane po I kwartale, a nie po pół roku.
Zaznaczę, że rozliczenie półroczne, a nie dwukrotne kwartalne, nie przyniosło żadnych negatywnych finansowych skutków dla użytkowników. Wręcz przeciwnie – odpadł koszt jednego odczytu.
Wyjaśnię kulisy tej sprawy.
Po rozpoczęciu odczytów po I kwartale do spółdzielni zadzwoniło kilku zdenerwowanych Przedstawicieli, którzy uczestniczyli w posiedzeniach i nie za dobrze zrozumieli treść regulacji – byli przekonani, że już od 23 lutego obowiązuje półroczny tryb rozliczeń. Ich oburzeniu na marnotrawstwo pieniędzy spółdzielców uległ zarząd, nie sprawdzając wnikliwie regulaminów, i wstrzymał rozpoczęte już odczyty. I wyszło, jak wyszło.
Przypomnę tylko, że I kwartał 2015r. to był istny kocioł: opracowanie naprawdę trudnego Regulaminu ciepła, rozpoczęcie jego wdrażania , poprzedzające uchwalenie regulaminu skomplikowane analizy mające na celu ustalenie zbliżonych do rzeczywistości zasad rozliczania ciepła, zatwierdzające nowy Statut i Regulamin Walnego Zgromadzenia ZPCz 21 marca i poprzedzające go zebranie grup członkowskich. Naprawdę było dużo pracy. Na marginesie podam, że między posiedzeniami odbyło się 11 czytań regulaminu, spotkania z zarządem i ISTĄ . Nie mówiąc już ile pracy zajęło dopracowanie Statutu i Regulaminu Walnego Zgromadzenia. Wszyscy byli przemęczeni, może stąd ten błąd.

Piszesz i wyciągasz pochopne wnioski:

"§4 pkt.2 Wysokość miesięcznych zaliczek ustala Zarząd Spółdzielni, rokrocznie do 31 maja.
§4 pkt.3 Zaliczki mogą ulegać zmianie w trakcie okresu rozliczeniowego.
§4 pkt.4 O wszelkich zmianach opłat Spółdzielnia powiadamia każdego użytkownika lokalu z wyprzedzeniem 14 dniowym. Każda zmiana musi zawierać uzasadnienie.

Skoro wszelkie zmiany to znaczy wszelkie. W takim razie jeżeli spółdzielnia ma dokonywać rokrocznie zmian opłat do 31 maja to będą dwa terminy realizacji dla Zarządu 31 maja i 14 dni wcześniej?"

Spółdzielnia nie ma dokonywać zmian opłat do 31 maja, a jedynie do 31 maja ma ustalać nowe zaliczki. Zmiana opłat zaliczkowych dokonywana jest od 1 lipca. W tym roku informacja o zmianie opłat zaliczkowych za ciepło przekazana została użytkownikom 26 czerwca, z 14-dniowym regulaminowym wyprzedzeniem do daty 10 lipca – to termin do którego użytkownicy mają wnosić opłaty.

Zapis o obligatoryjnym rokrocznym, do 31 maja, ustalaniu zaliczek został wprowadzony, aby nigdy więcej nie dochodziło do sytuacji, gdy przez kilka lat zaliczki nie są podnoszone i dokonuje się manipulacji księgowych, przerzucając koszty ciepłej wody na koszty centralnego ogrzewania. To zniekształca rozliczenia i powoduje bunt użytkowników, gdy w końcu opłaty zaliczkowe trzeba po kilku latach znacznie podnieść, by dostosować je do rzeczywistych kosztów.

Pozdrawiam i życzę Tobie i sobie, byś mniej pochopnie oceniał pracę rady, której jeszcze przez kilka miesięcy będę przewodniczył.

A wszystkim członkom SM , którym rzeczywiście zależy na dobru SM sugeruję, aby faktycznie zastanowili się, już teraz, kto faktycznie może nadawać się na członka przyszłej Rady Nadzorczej.

Chociaż uważam , że znacznie łatwiej wytypować tych, co się nie nadają do RN, chociaż bardzo by chcieli.

Przewodniczący Rady Nadzorczej
Marek Wojtalewicz


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maks126
Dołączył: 09 Lis 2013
Posty: 29
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 22:20, 23 Wrz 2015    Temat postu:

Dziękuję za merytoryczną odpowiedź, z którą w większości się zgadzam.

Moje uwagi lepsze czy gorsze, jak napisałem na wstępie mojego pierwszego wpisu miały na celu zwrócenie uwagi na niektóre spawy - ująłem to ,wydawało mi się że żartobliwie ,że chce po wakacjach trochę poznęcać się nad RN, widocznie mam głupie żarty i zostałem źle zrozumiany.
Nawet nie oczekiwałem polemiki , tylko że to co opisałem będzie w spółdzielni sprawdzone i ewentualnie wykorzystane.
Napisałem również ,że może coś w pośpiechu przeoczyłem, nie doczytałem, popełniłem błędy, to proszę mnie sprostować , bo ja również nie mam patentu na mądrość i również popełniam błędy.

Może byłem zbyt agresywny, ale pierwsza odpowiedź w stylu "bujaj się Felek" trochę mnie sprowokowała.
Zresztą można przeczytać wszystkie moje poprzednie wpisy, nigdy nie używałem takiego języka.

Ponadto trzeba pamiętać ,że internauci zawsze na każdym forum walą rządzącym po oczach, a rządzący jak napisał KAT muszą mieć grubszą skórę.

Przestraszyłem się tylko jak KAT napisał ,że nie można bezkarnie jeździć (po NEO) ile się chce i jak sie chce.
Zastanawiałem się czy będę miał obniżony stopień ze sprawowania , czy tylko uwagę w dzienniczku , a może będę musiał klęczeć na grochu.

Ale tak na poważnie , to jeszcze raz dziękuję za merytoryczną odpowiedź, bo każda dyskusja lepsza czy gorsza
może tylko spowodować wyciągnięcie merytorycznych wniosków.
Odnośnie zbyt dużej szczegółowości , to informuję ,że większość moich klientów mówi , że jestem pod tym względem upierdliwy, a ja im tylko tłumaczę ,że to dla ich dobra o czy przez wiele lat wielu się przekonało.

Pozdrawiam


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ph14
Dołączył: 04 Wrz 2012
Posty: 381
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 6 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 16:16, 24 Wrz 2015    Temat postu:

Cieszę się, że po raz pierwszy doszło do rzetelnej, poważnej polemiki wyjaśniającej wiele spraw, a nie do szarpaniny. Ciekawe są też kulisy pracy RN, które w swym poście przemycił jej przewodniczący.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Spóldzielnia Mieszkaniowa "Przy Metrze" Strona Główna -> Nowa Rada Nadzorcza Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony Poprzedni  1, 2
Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin